In de oorspronkelijke opzet van de catechistenopleiding was het eerste jaar een jaar van onderscheiding. Aan deze doelstelling willen we meer recht doen, door het eerste jaar breder open te stellen. Het is een op zichzelf staande eenheid, waarin de deelnemers kennis maken en vertrouwd raken met het gedachtegoed van de Missionaire Parochie, theologische thema’s en (persoonlijk) leiderschap. In dit jaar wordt gethematiseerd hoe de Heer de betreffende deelnemer roept om een rol te spelen in de Missionaire Parochie. Dat zal er voor een koorleider anders uitzien dan voor een diaconaal projectmedewerker, voor een bestuurslid anders dan voor iemand die verantwoordelijk is voor de Familiezondagen of straatmissies. Toch zijn al deze doelgroepen welkom, opdat ze hun taak kunnen vormgeven en uitvoeren in deze geest.
Catechistenopleiding
Het profiel van de catechist en de competenties zijn in de afgelopen maanden opgesteld. In ons bisdom is de catechist een katalysator die geloofsgemeenschappen ondersteunt bij de overgang naar de Missionaire Parochie. Dit geschiedt in het bijzonder over de lijn van de drie sleutels: prioriteit van de evangelisatie; het beste van leiderschap en gebedscultuur in de kracht van de Heilige Geest. Hierin worden deelnemers van de catechistenopleiding gevormd. De opleiding is sterk gericht op de praktijk. De theologische vorming is geen zwaartepunt. De catechist is geen catecheet. De verantwoordelijkheid van de catechese blijft liggen bij pastorale beroepskrachten. Ook is de catechistenopleiding in de afgelopen maanden verder uitgedacht en kent ten opzichte van het eerdere plan enkele wijzigingen.
1) Het eerste jaar van de catechistenopleiding valt samen met het Studie- en vormingsjaar ‘Missionaire leerling’. In dit jaar onderscheiden de deelnemers of ze een roeping ervaren tot catechist of een andere roeping binnen de Kerk en de parochie.
2) Dan volgen twee jaren van specifieke vorming tot catechist. Als dit goed wordt doorlopen ontvangt de deelnemer nadien de aanstelling tot catechist in een viering.
3) Daarna kan de catechist aan het werk in een parochie of een pastorale zone en volgen drie jaren van voortgezette vorming. Maandelijks komen de catechisten samen voor intervisie en verdere geloofsvorming.
Op korte termijn zal ook via sociale media en een nieuwsbericht de opleiding voor het voetlicht gebracht worden. Via een open inschrijving kunnen geïnteresseerden zich melden. Maar we weten allemaal dat mond-tot-mondreclame de effectiefste manier van aansporing en werving is. Mogen we op u rekenen? Bij voorbaat hartelijk dank!