Uit het pastoraal team 2022 -24

Stilte, verbinding maken met God.

Soms is het fijn om even stil te zijn. Om even geen lawaai om je heen te horen. Om even geen onrust meer in je leven te hebben. Om niet alleen rust te hebben, maar ook iets sterkers: echte stilte.
Dat alles om je heen even stil is en ook jijzelf.

Deze week ga ik aan een retraite deelnemen. Ik ga naar Limburg (Steyl, Venlo) om samen met medebroeders de stilte te beleven. Het thema is: beelden van God. Ik ben er benieuwd naar en ik kijk enthousiast uit naar de momenten van bezinning. Ik mag in deze dagen een klein beetje afstand nemen van het drukke parochiegebeuren en in stilte in mezelf keren en stil staan bij de missie van Hem.

Stilte om met God te praten.

In de Bijbel kun je lezen dat je in die stilte God kunt vinden. God laat niet alleen van zich horen in harde donder of in bazuingeschal, maar ook in pure stilte. In de Bijbel lees je vaak dat mensen de stilte opzoeken om met God te praten. In die stilte komen ze heel dicht bij Hem. Hanna bidt in stilte, diepbedroefd en in tranen legt ze een gelofte af aan God (1 Samuel 1:13). We lezen ook over mensen die in stilte bij elkaar komen, om zo het lijden van de ander te erkennen (Job 2:11-13). Sommige psalmen zijn stille gebeden, waarin de schrijver in nood en angst God om hulp vraagt (Psalm 16; Psalm 56-60). Ook Jezus zoekt de stilte op om met God te praten (Matteüs 14:22-23).

Stilte om bij God te zijn.

De stilte is de beste plek om dicht bij God te zijn. In 1 Koningen 19:11-13 staat heel mooi beschreven hoe God dicht bij Elia komt. Niet in groot lawaai, maar in ‘het zachte suizen van de stilte’ hoort Elia God.

Stilte in het huis van God.

In de katholieke kerken is er een gewoonte stil te zijn. Het is een huis van God en de levende aanwezigheid van Jezus in het tabernakel vraagt om eerbied en respect. Dat doen wij in de vorm van stilte. In die zin geef je gelegenheid aan iedereen om contact met God te leggen in stilte en gebed. In stilte ontmoet je God en maak je kennis met je binnenste (de ziel). Ik heb gemerkt dat in enkele kerken van onze parochie, weinig stilte wordt beleefd voor en na de viering.

Hoe maak je het stil?

Maar hoe maak je het stil om je heen en in je hoofd in het leven van alledag?

De stilte om je heen: het lijkt misschien makkelijk. Maak het stil om je heen of zoek een rustig plekje op. Maar bedenk eens voor jezelf: hoe vaak ben jij op een plek waar het echt stil is? En hoe vaak ben jij op een plek waar je niet afgeleid wordt door zaken van buitenaf? Heel vaak hebben we afleiding van onze mail, van sociale media, televisie of radio, maar ook van kleine dingen zoals iemand die voorbij komt, een auto die toetert, etc. Door al deze afleidingen is het extra moeilijk om je te focussen op de zachte stem van God. Dus de volgende keer als je stille tijd houdt: zet je telefoon uit en zoek een tijdstip en een plek uit waar je het minst gestoord zou kunnen worden door je huisgenoten. Jezus vond God in de stilte, meestal ergens op een berg of in een tuin. De natuur kan ook heel erg helpen om tot rust te komen en de stilte te vinden.

 Stilte in je hoofd.

Het stil maken in je hoofd is misschien nog wel moeilijker, want wij als mensen staan er om bekend om te malen, te piekeren en een continue stroom aan gedachtes te hebben. Hoe zet je dat nu stop? Begin eerst eens met de stilte om je heen en als het eenmaal stil is, praat dan met God.

 

Richard Lobo

Meer nieuws

Misintenties van 26 juni 2022

Intenties Willibrorduskerk: Herlinde en Simeon Kruis (hun jgt); Rob Hilders; […]

Alpha in Groot Breda

“Een kerk die je uitnodigt om samen met anderen te […]

Gedachte 2022- 25

Een roos kan nooit een zonnebloem zijn En een zonnebloem […]

Uit het pastoraal team 2022-25

Vakantie   Gisteren 20 juni, de langste dag. Toen we […]

Terugblik Haagse Beemdenfestival – opening Buurttuin en Brabantse Koffietafel

Een echt feestje! Het was 11 juni een echt feestje […]

Persbericht Herdenking en Viering Afschaffing Slavernij in Breda,

Vrijdag 1 juli vieren we in Nederland Keti Koti: de […]

Misintenties van 19 juni 2022

 Intenties Michaelkerk: Rina Smits, Ad Horward, 60 jarig priesterfeest van […]

Gedachte 2022- 24

Begroet de mensen met een blije lach En geniet  volop […]

Kom Maria roept je!

De bedevaarten naar Banneux worden hervat! Na een periode van […]

Gezinsdag aan Zee

De volgende Gezinsdag aan Zee in Cadzand-Bad is gepland op […]

Dank namens de Voedselbank

Namens de Voedselbank zeggen wij dank voor al uw gaven […]

Onder de groene linde

Een korte wandeling of een fietstochtje in eigen omgeving dan […]

Zomerprogramma 2022

Zondag 17 juli gaat het zomerprogramma van start met de […]

Uit het pastoraal team 2022- 23

De uitdaging aangaan We worden allemaal ouder. Als ik op […]

60 jarig Priesterjubileum Jac Brooijmans

Uitnodiging                    […]

Bedevaart naar Kevelaer

De Broederschap van O. L. Vrouw van Kevelaer Breda e.o. […]

Diocesaan Rapport Synodaleweg

In voorbereiding op de bisschoppensynode over synodaliteit die in 2023 […]

Iedere vrijdagmiddag – Welkom bij ‘Over de Heg’

Het weer wordt aangenamer, we kijken er naar uit om […]

Gedachte 2022-23

Laat het niet toe dat andere de richting van je […]

Parochie uitje Bijbeltuin Hoofddorp

Eindelijk is het dan zover, het jaarlijkse parochie uitje kan […]

Triduüm in Sacramentskerk

Op 26,27 en 28 juli 2022 wordt in de Sacramentskerk […]

Aanmelden Nieuwsbrief

Beste parochianen, Door een aantal omstandigheden (AVG wetgeving, privacybeleid en […]