Lezing, Zorg voor de Schepping

Groene theologie, groene kerken

We kunnen onze ogen niet meer sluiten voor de gevolgen van de klimaatverandering en de opwarming van de aarde. De uitzonderlijke hete en droge zomer ligt nog maar net achter ons, en we herinneren ons nog – in scherp contrast daarmee – de overstromingen in Limburg verleden jaar zomer. Ook de kerken realiseren zich steeds meer dat zij een eigen verantwoordelijkheid hebben in deze problematiek, en ook een eigen antwoord kunnen geven, op theologisch en praktisch niveau.

In de groene theologie (ook wel ecotheologie genoemd) wordt op een nieuwe manier gekeken naar de relatie tussen God, mens en natuur. Er worden vraagtekens gezet bij de eeuwenoude opvatting dat de mens mag heersen over de natuur. Het besef dringt zich op dat die houding medeoorzaak is van de klimaatcrisis waarin we nu verkeren. De bijbel kan ook anders gelezen worden, meer natuurinclusief, waarin de mens geen heerser is over, maar partner van haar medeschepselen. Vervolgens, God bekommert niet alleen om de mens, maar om ‘de hele aarde, met alles wat zij omvat’ (psalm 24: 1). Paus Franciscus heeft in zijn milieu-encycliek Laudato si’ (2015) een belangrijke aanzet gegeven voor deze nieuwe theologische visie.

Het initiatief van ‘Groene Kerken’ is een praktisch antwoord van de kerk op de klimaatcrisis. Overal in het land monteren protestantse gemeentes en katholieke parochies het logo van Groene Kerk op hun kerkdeur. Daarmee geven zij aan dat zij aan de slag willen gaan. Dat kan op allerlei manieren: zonnepanelen op het dak leggen, een liturgische tuin ontwerpen, fairtrade koffie en theeverkopen, ecologisch geld beleggen, zich verdiepen in groene theologie, de schepping in de liturgie (en prediking) centraal stellen, enz. Om zo te komen tot ecologische bekering, waartoe de paus de mensen oproept.

Op dinsdag 27 september (Michaelkerk, aanvang 19.30 u) zal oud-pastor Frans Verkleij meer vertellen over groene theologie en bespreken hoe de Augustinusparochie een groen kerk kan worden.

Meer nieuws

Zanggroep Inspiration in de Michaelkerk

Het thema is ; Ik mis je. Het wordt een […]

Misintenties Augustinusparochie 2 oktober 2022

Intenties Augustinusparochie: Zuster Francisi,  Jan Anssems,  Jo van Oploo-van den […]

Boodschap van de Heilige Vader Franciscus

VOOR DE 108STE WERELDDAG VOOR MIGRANTEN EN VLUCHTELINGEN 2022 Met […]

Uit het pastoraal team 2022-39

Voedselbank Vanmorgen sprak tijdens de mededelingen een medewerker van de […]

Het nieuwe parochiemagazine "groene kerk"nr 28

Het nieuwe parochiemagazine is er weer: Ga naar  Actueel - […]

Gedachte 2022- 39

Ik heb geen hartje van zilver Ik heb geen hartje […]

Gezocht

In de Michaelkern zijn we op zoek naar mensen die […]

Gedachte 2022-38

Gezondheid is het mooiste bezit Tevredenheid de grootste schat Vertrouwen […]

Aankondiging: Herfstactie in oktober voor de Voedselbank

Steeds meer mensen doen een beroep op de Voedselbank voor […]

Misintenties Augustinusparochie van 25 september 2022

Intenties Augustinusparochie: Trees Stein-Lie, Rina Smits, Zuster Jannie Wolvers, Adriana […]

Uit het pastoraal team 2022-38

Het anker van de hoop Het duurt nog even. Maar […]

gedachte 2022- 37

De waarde van het leven wordt bepaald door de  liefde […]

Uit het pastoraal team 2022-37

Vakantie  Afgelopen zondag ben ik, na drie maanden vakantie in […]

Taizéviering in het kader van Vredesweek

Op zaterdag 24 september om 15.30 uur sluiten we de […]

Geloven, hoe doe je dat in het dagelijks leven?

Dinsdag 4 oktober om 20.00 uur start er een nieuwe […]

Programma Vredesweek

Van 17 t/m 25 september worden er door het hele […]

Aanmelden Nieuwsbrief

Beste parochianen, Door een aantal omstandigheden (AVG wetgeving, privacybeleid en […]